درمان بیماری واریس و بواسیر

واریس

واریس

 درمان بیماری واریس  

در طب سنتی  طحال محل ریزش  و جذب  سودا ی خون  و ذخیره آن در بدن می باشد . هرگاه و به هر دلیلی در تولید و جذب و یا دفع آن  خللی ایجاد شود  وارد گردش خون  اورده شده  و بر حسب جاذبه در  ورید ها یا اورده  ای که در قسمت های پائین بدن قرار گرفته اند  و دارای حجم وسیع تری نسبت به سایر ورید های بدن دارند  تجمع و ایجاد بیماری می کند .

بدان که مقعد گذر گاه و شاهراه است  هر چه از بالا عبور می کند از این گذرگاه خارج می شود این گذرگاه حالت وارونه و در پائین تنگ و در بالا گشاد است و بسیار حساس می باشد  و محل عبور  فضولات دفعی است  . درد آن از اندامان دیگر زیاد و  دارو کمتر در آن اثر می کند . و بسیاری از بیماری های ان چون قرحه و شقاق و بواسیر  و.. با شکایت درد  شدید در ناحیه مقعد است.

بواسیر در طب سنتی چگونه بوجود میاید ؟

اکثرا از ریزش ماده سودائی  و یا دم سودا  بوجود می آید و در موارد کم از بلغم بوجود می آید

اکثر بیماران بواصیررنگ و رخسارشان  زرد مایل به سبز است .

علاج

در علاج آن باید قبل از هر چیز به اصلاح بدن بپردازی و خون کثیف و اخلاط ردی  و نا پسند را از بدن خارج کنیم

  • پرهیز از عوامل سودا زا
  • رعایت سته ضروریه
  • پاکسازی گوارش کبد و طحال جهت جلوگیری از تولید خلط  ردی و ناپسند .

اگر با معالجات فوق درد و آماس و التهاب برطرف شود نیاز به اقدام دیگر نیست . چون ممکن اس در اثر دستکاری و معالجات زیاد ایجاد ناسور و ترک بردگی پیدا کند . باید حتی الامکان شکم بیمار نرم و یبوست نداسته باشد . چون مدفوع خشک و سخت مقعد را آزار می دهد .

باید از داروهای ملین که برای بواصیر مفید باشد استفاده شود  (مقل و خاکشیر و

  • منضجات اولین مرحله است تا قوام خلط را به حدی برساند که قابل دفع باشد.

منضج معمول حکما: 11 عدد سپستان، 5 عدد عناب، گل گاوزبان، بادرنجبویه، اصل السوس مکد 4 گرم، پرسیاوشان 5 گرم، بادیان، شاهتره، اسطوخودوس مکد 7 گرم در مقدار کافی آب وارد کرده و میجوشانیم در حدیکه آب رنگین شود سپس با پارچه ای مخلوط را صاف میکنیم. 30 گرم ترنجبین یا گلقند به مخلوط اضافه کرده و صبر میکنیم تا مواد داخل آن ته نشین بشود. سپس از قسمت رویی مخلوط به بیمار می دهیم. اگر بیمار بعلت غلظت جوشانده از آن اشمئزاز میکرد یا طبیب تمایل به درمان سبکتر داشت، مواد را شب خیسانده و صبح صاف کرده و نقوعش را به بیمار میخورانیم.

5-هرگاه علایم نضج در بیمار پیدا شد باید به او مسهل بدهیم و درمان را تا وقتی ادامه میدهیم که قوت بیمار باقی است و علایم سوء مزاج برطرف نشده است

قاعده کلی: وقتی مسهل سودا دادیم، مقدار زیادی سودا خارج می شود ولی بخشی هم در بدن می ماند. حالا باید دارویی بدهیم که سودا را از اعماق بیرون بکشد. برای اینکار از ماء الجبن استفاده می کنیم و سپس مسهل می دهیم. اگر منضج و مسهل ما به اندازه کافی قوی نباشد، بخش رقیق را بیرون می کشد اما بخش غلیظ را غلیظ تر کرده و بیماری را به ازمان می کشاند.

5- فصد  : در وهله اول فصد اکحل  دوم فصد صافن و سوم رگ مابض

6-بادکش هر دو ورکین (باسن )

باید با هر وسیله ای که شده بواسیر کور  را باز کنی  و خون از آن جاری سازی  تا خون سودا دفع و خون روشن  و صاف خارج شود (تا حد تحمل بیمار )  و بدان خونی که از بواسیر مقعد بیرون می زند حالت بیمه و پیشگیری از بیماری هایئ چون مالیخولیا ، صرع سودائی ، باد سرخ و جوش ، سرطان ، جرب  ، قوبا ، جذام  و سرسام و….  می باشد .

اگر خونی که بطور عادت از بواسیر بیرون می آید حبس شود و بند آید ممکن است بیماری های فوق بروز کند  جون خون بواسیر بند آمده ممکن است در اندام هائی چون کبد و ریه هاذ  و … آسیب برساند .

اگر خونریزی بواسیر به حدی بود که بیمار بی حال و غش کرد .، قاوت جو را با تباشیر و گل ارمنی  را با هم مخلوط  و بصورت گرم کم کم به بیمار بدهیم

دارو های علاج بواصیر انواع و اقسام دارند .

بعضی باز کننده بواسیر و مثال  برگ فیجن  ( سداب )، روغن بابونه چشم گاوی  و یا خوردن بابونه چشم گاوی به تنهائی  داروی هلیله با بذر ها

بعضی بند آورنده  دهانه بواسیرند .مثال :  خاکستر پوست درخت سرو ، پوست تخم مرغ

بخشی بند آورنده اسهال خونند   گرد (کند ر، خون سیوشان ،گلنار) – تره ، زاج

بخشی برنده بواسیر و فتیله ای از زرنیخ ، گیاه لوف

بخسی تسکین دهنده  درد هستند   نوره  ، نیلوفر خشکیده

طرز مصرف دارو ها  :

داروها ممکن است خوراکی  حب مقل ، هلیله جات

دارو ها ممکن است برداشتنی  فتیله ای از زرنیخ ، گیاه لوف

دارو ها ممکن است پاشیدنی ، مالیدنی ، و یا گذاشتنی  زرنیخ و نشادر و پوسته نازک از مس

دارو ها ممکن است  انکباب  و یا آبزن باشد .  دود حاصل از سوختن  (فضولات  حیوانات  – بلادور – کلم  ،ریشه  خار شتر ، ریشه شیرین بیان ، کبر و

نکته  : اگر بواسیر و خونریزی ناشی از آن بصورت نوبتی سراغ فرد بیاید  حب مقل در علاجش بسیار نافع است  ودر حالت دائم موثر نیست .

اگر بواسیر همرا ه ترک  و ورم بود ابتدا باید به علاج ورم  و ترک پرداخته  و بعد بواصیر درمان شود  که در این حالت اگر مقل در روغن زرد آلو حل شود و استفاده گردد داروی مجربی است .

جراحی و بریدن بواسیر :

این کار با بریدن و یا استفاده از دارو های تند  و برنده استفاده می شود

توصیه : موقع بریدن و جراحی یکی از   آنها را باقی بگذار چون طبیعت خون و خلط فاسد را که مکلف است بیرون براند ،در آن ریخته  تا سیلان کرده و به خارج براند .

در صورتیکه در طب نوین علل ایجاد و درمان کاملا متفاوت می باشد .

هموروئيد ( بواسير ) چيست؟ و راه درمان و مراقبت از آن
بواسير چيست؟

5/2 سانتي‌متر انتهايي كولون (روده بزرگ) كانال مقعدي ناميده مي‌شود. كانال مقعدي با شبكه‌اي از وريدهاي كوچك كه درست زير پوست هستند، پوشيده مي‌شود. فعاليت‌هاي معيني، از قبيل زور زدن براي بيرون راندن مدفوع (بخصوص موقع يبوست) يا نشستن طولاني مدت، ممكن است باعث بزرگي اين وريدها بشود.

اين وريدهاي بزرگ شده لايه‌هاي متورم بافتي را درست مي‌كند كه ما آنها را بواسير مي‌ناميم. مدفوع سخت ممكن است بواسير را بيشتر تحريك كرده و آنها رااز كانال مقعدي بيرون براند.

علائم بواسير

اكثراً بواسير بدون خطر مي‌باشد و بجز خونريزي محدود علامتي ندارد. اگر شما بواسير داريد ممكن است متوجه يك يا چند تا ازعلايم ذيل بشويد:
– خونريزي كه معمولاً همراه با مدفوع و يا پس از دفع به صورت قطره قطره يا خون پاشي خواهد بود. (شايع‌ترين علامت)

– درد. – خارش- سوزش. – ترشح مواد بلغمي و تحريك اطراف مقعد

علل بواسير

فشار آوردن به شكم موقع اسهال و مدفوع خشك و سفت از علل شايع هموروئيد هستند. خيلي از خانم‌ها در طي حاملگي دچار هموروئيد مي‌شوند.

نشستن يا ايستادن طولاني مي‌توان يك عامل باشد. علل ديگر شامل بلند كردن اشياي سنگين، ورزش نكردن، ورزش خيلي سنگين، سرفه مزمن، عادات بيرون روي نادرست (از قبيل زور زدن براي دفع مدفوع يا نشستن بر روي دستشويي براي مدت طولاني) است.
درمان هموروئيد

اصولاً براى برطرف كردن علايم هموروئيد با توجه به نوع و تشخيص پزشك متخصص در اين رشته چندين روش درمانى وجود دارد.

درمان‌هاي طبى: كه معمولاً براى هموروئيدهاى خفيف درجه اول و يا دوم توصيه مى‌شود كه عبارت است از كنترل يبوست به وسيله مصرف رژيم غذايى پر فيبر يعني ميوه‌ها و سبزي‌هايي مانند كاهو، آلو، انجير، نان سبوس دار، اصلاح عادت اجابت مزاج، استفاده از پمادهاى ضد هموروئيد و استفاده از ملين‌ها و لگن آب گرم. [درمان خانگي هموروئيد]

درمان هاى جراحي و ساير روش‌ها: در صورتي كه درون هموروئيد خارجي لخته تشكيل شود، پزشك شما ممكن است درمان جراحي براي برداشتن هموروئيد را توصيه كند.

در موارد خونريزي‌هاي مكرر يا هموروئيدهاي پيشرفته دردناك نيز ممكن است جراحي براي برداشتن هموروئيد يا استفاده از شيوه‌هاي سرپايي مانند كوتر كردن (سوزاندن با جريان برق)، منجمد كردن، بستن هموروئيد با حلقه لاستيكي توصيه شود

در درمان با روش های طب مدرن با وجود درمان بواسیر بسیاری از علائم همراه بیمار از بین نمی رود

دکتر رمضانی

کارشناس ارشد طب سنتی ایرانی اسلامی

منابع:

  • قانون
  • جراحی شوارتز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *