همایش طب سنتی همدان، گیاهان دارویی و تغذیه سالم برگزار شد

طب سنتی همدان

طب سنتی همدان

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان روز شنبه با تبرک آغاز هفته دولت و سالروز تولد حکیم هزاره بوعلی سینا گفت: طب سنتی ثروتی پنهان و بی منتها در کشور است که باید از ظرفیت های این فرهنگ غنی ایرانی اسلامی در راستای ایجاد جامعه ای سالم و فراگیری آن به دیگر کشور تلاش کنیم.

ˈریحان سروش مقدمˈ اظهار کرد: امروز با برگزاری روز همدان فرصتی ایجاد شده تا از این میراث فرهنگی و معنوی کشور که بذرهای آن توسط اساتیدی بزرگوار همچون دکتر خیراندیش کاشته شده استفاده ای بهینه در راستای بهبود تغذیه و زندگی مردم ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه هر کشور طب سنتی  مخصوص به خود را دارد افزود: از این میان طب سنتی ایران با توجه به آداب کهن و غنی ایرانی و اسلامی از ویژگی برتری برخوردار است.

سروش مقدم تصریح کرد: احیای این میراث فرهنگی و معنوی زمینه بسیاری از توفیقات در تغذیه و کاهش بیماری ها را در کشور ایجاد خواهد کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: استان همدان به عنوان یک استان با تنوع های محیطی و گیاهی حائز ایجاد زمینه های رشد و توسعه طب سنتی در کشور است و باید از این فرصت بدست آمده استفاده بهینه کرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان نیز در این همایش با اشاره به شیوع برخی از بیماری ها بویژه بیماری های دستگاه گوارش گفت: ترویج طب سنتی و رواج تغذیه سالم می تواند انواع بیماری هایی که ناشی از رعایت نکردن اصول تذغیه باشد را در جامعه کاهش داد.

ˈجامه بزرگˈ اظهار کرد: امروز آثار مخرب استفاده برخی از داروهای شیمیایی بر کسی پوشیده نیست و باید با احیای طب سنتی به فرهنگ تغذیه گذشته بازگردیم.

وی تاکید کرد: هم آنگونه که امروز در مبانی نظری از غرب پیروی می کنیم در طب نیز چنین اتفاقی ایجاد شده که باید با بازگشت به منابع اصلی خود یعنی طب و تغذیه ایرانی اسلامی نشاط و سلامت را به جامعه ارزانی کنیم.

طب سنتی ایران بیانگر حقایقی است از آثار علم طب در مشرق زمین و بخصوص تحقیقی است درباره آثار دارویی گیاهان بومی سرزمین ایران.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *